Aminokwasy - podział, zastosowanie

2018-04-19
Aminokwasy - podział, zastosowanie

Aminokwasy to związki chemiczne budujące ludzie ciało. Pełnią w organizmie kluczową rolę, spełniając szereg niezwykle ważnych funkcji. Czym są ? Co oznacza BCAA i EAA ? Jakie są między nimi różnicę ? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

 

Czym są aminokwasy ?

Aminokwasy są cegiełkami budującymi nasz organizm. To z nich zbudowane są nasze komórki DNA. Aminokwasy tworzą białka, biorą udział w produkcji między innymi insuliny, adrenaliny, płynów ustrojowych oraz neuroprzekaźników. Wspomagają regenerację oraz odpowiedzialne są za rozbudowę masy mięśniowej. Biorą udział w metabolizowaniu węglowodanów oraz tłuszczy. Część aminokwasów może przez organizm zostać zamieniona na cukry w celu uzyskania energii podczas długich, intensywnych treningów. Jest to powód, dla którego sportowcy często je suplementują. Chronią mięśnie przed rozpadem, czyli katabolizmem. Łącznie wyróżniamy 20 standardowych aminokwasów.

 

Jak dzielimy aminokwasy ?

Aminokwasy można podzielić na endogenne oraz egzogenne.
Aminokwasy endogenne to takie, które organizm jest wstanie syntezować samemu. Jest ich 10 i zaliczamy do nich: alanina, glicyna, prolina, asparagina, kwas asparaginowy, kwas glutaminowy, glutamina, cysteina, seryna.
Aminokwasy egzogenne to takie, które muszą zostać dostarczone wraz z pożywieniem, gdyż nasz organizm nie jest w stanie ich sam wytworzyć. Zaliczamy do nich: arginina, fenyloalanina, histydyna, izoleucyna, leucyna, walina, metionina, treonina, tryptofan, walina.

 

Podstawowe aminokwasy:

 

BCAA to zestaw trzech rozgałęzionych aminokwasów egzogennych:

leucyna – hamuje działanie kortyzolu, hormonu który nasila procesy kataboliczne. Zwiększa syntezę białek mięśniowych
walina – podobnie jak leucyna, zabezpiecza mięśnie przez rozpadam, wpływa optymalnie na stężenie hormonu wzrostu
izoleucyna – tak jak wcześniejsze aminokwasy działa antykataboloiczne, ale również reguluje poziom cukru we krwi.


GLUTAMINA
jest jednym z aminokwasów budujących białka, stanowi ona około 50% wszystkich aminokwasów składających się na tkankę mięśniową. Lista pozytywnych skutków suplementacji glutaminy jest bardzo szeroka. Największymi korzyściami wynikającymi z przyjmowania jej są: przyspieszenie regeneracji, stabilizacja cukru we krwi, polepszenie funkcjonowania mózgu, wspomaga gojenie ran czy zwiększenie odporności na choroby. Ze względu na swoje szerokie spektrum działania przyjmowana jest przez sportowców oraz osoby niećwiczące.

 

EAA czyli aminokwasy egzogenne, są bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu oraz do odpowiedniego rozwoju masy mięśniowej. Brak chociaż jednego z nich może doprowadzić do zahamowania procesów wzrostowych.

Z zastosowania preparatu zawierającego wolne formy aminokwasów egzogennych skorzystać mogą osoby aktywne fizycznie, zwłaszcza osoby bazujące na pokarmach pochodzenia roślinnego (weganie, wegetarianie) czy też nie pokrywające zwiększonego zapotrzebowania na białko (głównie w okolicy wysiłku).

 

Co zatem wybrać ?

Okres bezpośrednio po treningu to czas gdy EAA bądą lepszym rozwiązaniem niż BCAA.

Leucyna, która występuję w znacznej przewadze w porównaniu z izoleucyną i waliną posiada zdolność inicjacji syntezy białek mięśniowych, jednak aby mogło dojść do anabolizmu konieczne są jeszcze pozostałe aminokwasy. Ich brak uniemożliwia przejście organizmu w stan budowy mięśni.

Okres przed i w trakcie treningu to idealny moment na przyjęcie aminokwasów rozgałęzionych, które spełnią zadanie ochronne i zniwelują zmęczenie, natomiast po treningu należy spożyć EAA lub szybko wchłanialne białko, aby dostarczyć organizmowi całe spektrum niezbędnych aminokwasów do regeneracji i budowy mięśni.

Natomiast najlepszą porą na przyjmowanie glutaminy wydaję sią poranek oraz okres po treningowy. Glutamina za względu na swoje wszechstronne, zdrowotne działanie powinna stanowić podstawę sportowców oraz każdej osoby dbającej o zdrowie.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2018
pixel