Batony proteinowe - Czy warto?
Kiedy spożywać batony proteinowe?
Z uwagi na wysoką zawartość węglowodanów, w tym cukrów prostych, większość batonów powinna być spożywana tuż po zakończonym treningu. Trening zarówno o charakterze siłowym, jak i wytrzymałościowym będzie uszczuplał zapasy glikogenu mięśniowego, które zostaną efektywnie dostarczone przez przekąskę. Dodatkowo wysoka ilość białka umożliwi rozpoczęcie procesów odbudowy tkanki mięśniowej. Baton białkowy sprawdzi się także jako uzupełnienie energii przed intesnywnym treningiem z uwagi na wysoką ilość kalorii i małą objętość, która nie obciąży żołądka. Ponadto będzie to dobra alternatywa dla popularnych słodkich przekąsek.
Czy batony proteinowe tuczą?
Niebezpieczeństwem wynikającym z regularnego spożycia batonów proteinowych jest łatwość przyswojenia zbyt dużej ilość kalorii. Przeciętny baton zawiera od trzystu do pięciuset kalorii, a wysoka zawartość cukrów prostych będzie powodowała skoki insuliny i pojawienie się nagłych napadów głodu. Z tego względu należy kontrolować ilość spożywanych przekąsek proteinowych zwłaszcza w okresie redukcji tkanki tłuszczowej. Z pewnością będą one stanowiły lepszy wybór niż popularne słodycze dostępne w każdym sklepie, jednak w kontekście kształtowania sylwetki najważniejsza jest dzienna ilość spożywanych kalorii.
Rodzaje białka w przekąsce
Podczas wyboru proteinowej przekąski warto dokładnie czytać etykietę produktu wraz z jego składem. W zależności od producenta do wyrobu batonów używane są różne formy białka. Warto wybierać takie produkty, które zawierają w sobie białka mleczne, zarówno koncentraty, jak i izolaty. Charakteryzują się one pełnowartościową pulą aminokwasów, które efektywnie będą regenerowały mięśnie. Przy zakupie batonów proteinowych należy unikać tych zawierających białka soi i kolagenowe. Są on tańszym i mniej efektywnym zamiennikiem wyżej wymienionych białek serwatkowych. Warto także zwrócić uwagę na to, aby porcja zawierała przynajmiej 25 gramów protein.
Rodzaje węglowodanów i tłuszczy w przekąsce
Bardzo dużą wadą batonów i innych proteinowych przekąsek jest obecność przetworzonych węglowodanów i tłuszczy rafinowanych. Stanowią one spore obciążenie dla organizmu i przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych. Podczas sprawdzania składu produktów należy zwracać uwagę na obecność szkodliwego cukru, syropu glukozowo-fruktozowego, syropu skrobiowego czy maltodekstryny. Zamiast wyżej wspomnianych warto postawić na przekąski, które swój słodki smak opierają na obecności ksylitolu czy erytrytolu. Dobry baton białkowy powininen charakteryzować się stosunkowo niską ilością tłuszczy nasyconych i wysoką ilością błonnika.
Alternatywa dla batonów proteinowych
Dynamiczny rozwój rynku fitness spowodował pojawienie się produktów stanowiących alternatywę dla popularnych batonów proteinowych, skierowaną dla osób szczególnie dbających o zdrowie. Rosnącą popularnością cieszą się batony wytwarzane z nieprzetworzonych składników takich jak daktyle, mleko kokosowe, orzechy, ksylitol, fasola czy banany. Połączenie tych produktów z białkiem serwatkowym zapewnia otrzymanie niskiego indeksu glikemicznego oraz dużej ilości mikroelementów. Tego typu słodycze mają krótką datę przydatności do spożycia oraz mniejszą ilość kalorii i więcej błonnika w porównaniu do standardowych batonów proteinowych.
Inne proteinowe przekąski
Firmy suplementacyjne prześcigają się w wymyślaniu wysokobiałkowych przekąsek dla sportowców. Oprócz znanych wszystkim batonów proteinowych mamy możliwość zakupu takich produktów jak ciasteczka, czipsy, chrupki, budynie czy wafelki. Wszystkie wymienione mają podwyższoną ilość białka, która pomoże zaspokoić apetyt zwłaszcza podczas okresu redukcyjnego. Podczas wyboru warto zwracać uwagę nie tylko na proteiny, ale przede wszystkim na cukry proste i tłuszcze, których nadmiar będzie sabotował dietę i efekty sylwetkowe.
Podsumowanie
Podczas wyboru batonów proteinowych należy uważnie czytać etykiety produktów, ponieważ większość przekąsek zawiera bardzo dużą ilość cukrów prostych i nasyconych kwasów tłuszczowych. Innym sposobem producentów na wprowadzenie oszczędności jest zastąpienie pełnowartościowych białek serwatkowych białkami soi. Warto kontrolować także ogólną ilość kalorii zawartych w jednym produkcie, ponieważ może ona spowodować znaczące przekroczenie dziennego bilansu energetycznego, który będzie decydował o utracie tkanki tłuszczowej podczas okresu redukcji. Z tego względu należy ograniczyć stosowanie batonów proteinowych i innych przekąsek w okresie redukcji na rzecz okresu budowania masy mięśniowej. Omawiane produkty będą stanowiły dobrą alternatywę w przypadku braku czasu na zjedzenie pełnowartościowego posiłku.