Jak naturalnie podnieść poziom testosteronu ?

2018-07-25
Jak naturalnie podnieść poziom testosteronu ?

Testosteron jest jednym z najwazniejszym hormonów płciowych u męrzczyzn. Słabe rezulataty na siłowni, kiepskie samopoczucie, niskie libido, brak pewności siebie to tylko niektóre skutki zbyt niskiego poziomu testosteronu w organizmie. Pewnie nie jedno krotnie zastanawiałeś sie jak zwiększyć jego poziom naturalnie, nie stosując niedozwolonych i szkodliwych środków.

Większość z tych sposobów związana jest z higienicznym i i zdrowym trybem życia oraz utrzymywaniem zdrowej i zbilansowanej diety, opartej na nieprzetworzonych produktach.

 

Odpowiednia dieta

 

Jest kluczem do utrzymywania odpowiedniego poziomu hormonów w organizmie w tym testosteronu za czym idzie zdrowe i silne ciało. Skup się na dobrych jakościowo tłuszczach (oleje tłoczone na zimno, orzechy, awokado, tłuste ryby, różnego rodzaju mięsa, jaja) to właśnie tego typu produkty pozwolą pracować twoim hormonom należycie. Udowodniono, że diety wysoko węglowodanowe, a zarazem nisko tłuszczowe wpływają ujemnie na poziom testosteronu !

Dodatkowo pamiętaj o warzywach i owocach, które powinny znaleźć się w każdym posiłku. Pożywienie to nie tylko makroskładniki (białko, węglowodany i tłuszcze), ale i również szereg mikroskładników. Jeśli jesteśmy w temacie diety należy wspomnieć również o alkoholu. O jego szkodliwym działaniu słyszymy ciągle, jednak jego spożywanie jest również mocno skorelowane z poziomem testosteronu. Spożywanie alkoholu sprzyja nasilaniu procesów przemiany testosteronu w estrogen. Dodatkowo jest jedną z przyczyn gromadzenia się w nadmiarze tłuszczu trzewnego, który uszkadza prace narządów wewnętrznych. Prowadzi to do zaburzenia równowagi hormonalnej organizmu.

 

Trening i odpoczynek

 

Podczas wykonywania treningu siłowego uwalniane zostają hormony anaboliczne: testosteron oraz hormon wzrostu. Pisząc "trening" nie mam na myśli oblecenie wszystkich kolorowych maszyn na siłowni czy pompowanie bicepsa hantelką. Mowa tu o ćwiczeniach wielostawowych: martwych ciągach, przysiadach tylnych, frontach, rwaniach, zarzutach czy podciąganiach. Badania wykazały, że im więc grup mięśniowych zaangażujesz do pracy jednego ćwiczenia, tym większy będzie wyrzut testosteronu po treningu. Podobny efekt można uzyskać wykonując trening o charakterze beztlenowym. Trening ten jest świetną alternatywą dla nudnego i długiego cardio. Zamiast człapać godzinę na bieżni można wykonać kilka sprintów. Zajmie nam to kilka minut, a benefity będą zdecydowanie większe.

Teraz wreszcie możemy zająć się odpoczynkiem. Najważniejszą rolę w tym procesie odgrywa sen. Staraj się sypiać minimum 7h dziennie. Gdy śpimy nasz organizm intensywnie się regeneruje, przy czym proces odnowy dotyczy nie tylko tkanki mięśniowej, ale wielu innych tkanek, układów i narządów, w tym również tych odpowiedzialnych za wytwarzanie i kontrolę produkcji hormonów płciowych. Badania naukowe wskazują, że niedobór snu w sposób istotny zaburza wytwarzanie testosteronu. Pomijając już tutaj fakt, że niewyspani funkcjonujemy zazwyczaj gorzej, pracujemy i uczymy się mniej wydajnie. Niedobór snu sprawia, że układ podwzgórzowo-przysadkowy funkcjonuje nieprawidłowo.

 

Suplementy diety

 

Dopiero teraz gdy zadbamy o wszystko o czym wspominaliśmy powyżej możemy zwrócić naszą uwagę na suplementy diety. W pierwszej kolejności sięgnijmy po cynk. Jego niedobory u mężczyzn mogę sprzyjać osłabieniu libido oraz spadku testosteronu. Suplementacja już 10-15 mg cynku na dobę powinna wyrównać wszelkie ewentualne braki. Kolejnym minerałem jest magnez. Jest to pierwiastek, który działa uspokajająco na układ nerwowy, łagodzi stany zapalne oraz przyczynia się do optymalnego uwalniania się testosteronu po wysiłku. Dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po suplement tzw. ZMA będący połączeniem cynku i magnezu, dodatkowo wzbogacony o witaminę B6. Należ również pamiętać o przyjmowaniu witaminy D. Wytwarzana jest ona w naszym ciele z promieni słonecznych. Niestety szacuję się, że ok 95% społeczeństwa cierpi na jej niedobory. Witamina D została uznana za pro-hormon. Oznacza to, że działa na podobnej zasadzie jak hormony, lecz z chemicznego punktu widzenia nie jest jednym z nich. Wpływa ona korzystnie na hamowanie procesów zamieniania testosteronu na estrogen.

Na koniec zajmiemy się boosterami testosteronu. Są to suplementy oparte na bazie naturalnych ziół w odpowiedniej kompozycji. Czy boostery testosteronu podnoszą jego poziom ? Tak, ale wzrost pozwoli nam osiągnąć górną granicę normy lub delikatnie ją przekroczyć co będzie objawiać się takimi benefitami jak: wyższe libido, szybszy rozwój masy mięśniowej czy większą ilością energii na co dzień.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
pixel