Naturalny doping mózgu - suplementy

2018-04-19
Naturalny doping mózgu - suplementy

Suplementy głównie kojarzą się nam ze sportowcami, jednak istnieje wiele substancji które w legalny i bezpieczny sposób mogą poprawić nie tylko nasze wyniki sportowe lecz również prace mózgu. Preparaty te podniosą naszą podzielność uwagi, czas reakcji, umiejętności uczenia się czy pamięć. Korzystają z nich osoby które mają dużo nauki, wymagjącą pod kątem psychicznym pracę czy nawet gracze gier komputerowych. Czy magiczna pigułka z filmu "Limitless" istnieje naprawdę ? Na pewno nie, ale możemy odczuć jej namiastkę. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze i najefektywniejsze nootropiki (boostery mózgu).

 

1. Ashwagandha

Ashwagandha (łac.Withania somnifera) to korzeń należący do jednego z najbardziej znanych ziół w ajurwedzie. Roślina należy do rodziny psiankowatych i pochodzi z Indii. Obecnie uprawiana jest w wielu miejscach, m.in. w Pakistanie, w Bangladeszu, Sri Lance i Egipcie. W swoim składzie wyróżnia się m.in. obecnością witanolidów, czyli substancji, które działają przeciwbakteryjnie i anty nowotworowo. Jak pokazały badania Ashawgandha ma właściwości relaksujące, skutecznie przeciwdziała stresowi, dodaje energii czy poprawia sen.

 

2. Alpha GPC

Jest naturalnym fizjologicznym prekursorem acetylocholiny, neuroprzekaźnika , który jest zaangażowany w tworzenie pamięci i innych funkcji poznawczych. Jest to najbardziej przyswajalna forma choliny. W mózgu i innych tkankach nerwowych, Alfa GPC staje się składnikiem błon komórkowych. Badania kliniczne wykazały, że ta postać choliny zwiększa w mózgu syntezę acetylocholiny, która przyczynia się do znacznej poprawy sprawności umysłowej, koordynacji ruchowej, pamięci i relaksu.

 

3. Ginkgo Biloba

To popularna roślina o właściwościach leczniczych, potocznie nazywana "miłorzębem japońskim" pochodząca z Chin. Na tych terenach wykorzystywana jest od ponad 4 tysięcy lat. Obecnie jest jednym z 10 najbardziej popularnych suplementów na świecie. Zawarte w liściach flawonoidy mają szeroką gamę zastosowania na organizm ludzki. W pierwszej kolejności korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Ginkgo Biloba działa przeciwzakrzepowo, optymalizując przepływ krwi przez mózg za czym idzie poprawa koncentracji i pamięci.

 

4. Gotu Kola

Roślina występująca w Azji Środkowej i na niektórych obszarach Afryki. W celach leczniczych używana od ponad 3000 lat, uznawana za roślinę długowieczności. Sklasyfikowana została jako środek adaptogenny, podnoszący odporność organizmu. Uznawana też jest również jako stymulant układu nerwowego przyczyniając się do poprawy funkcjonowania mózgu (większa zdolność uczenia się oraz koncentracji). Wykorzystywana jest również w kosmetologii gdzie pomaga w leczeniu chorób skórnych (pokrzywka, trądzik, opryszczka) oraz polepsza zdrowie i stan skóry. WW. właściwości Gotu Kola zawdzięcza wielu składnikom aktywnym należących do grupy pentacyklicznych saponin triterpenowych.

 

5. Rhodiola Rosea

Potocznie nazywana Różeńcem Górskim wykorzystywana jest od tysiącleci m.in przez Rzymian, Greków czy Wikingów w celu poprawy wytrzymałości i wydłużenie długości życia. Rhodiola rosea jest byliną z grubym klączem wystającym delikatnie ponad powierzchnię. Głównie rozpowszechniony jest na obszarze północnej oraz centralnej Azji, a także w górskich regionach Europy czy Islandii. Na podstawie wielu badań ustalono, że związkami charakterystycznymi dla różeńca są pochodne alkoholu cynamonowego – fenylopropanoidy. Efekty działania różeńca górskiego są szczególnie istotne w działaniu układu nerwowego. Zauważono, że różeniec zapewnia zarówno "stymulacje poznawczą" oraz "emocjonalne uspokojenie" które prowadzi do poprawy funkcji poznawczych i pamięci. Roślina ta również przeciwdziała symptomom towarzyszącym depresji i niestabilności emocjonalnej oraz poprawia wytrzymałość fizyczną i jakość snu.

 

6. Fosfatydyloseryna

To pochodna aminokwasy seryny. Należy do grupy fosfolipidów, występuje naturalnie w naszym organizmie. Jej największa zawartość występuje w tkance nerwowej, przez co w bardzo dużym stopniu wpływa na funkcje poznawcze. Fosfatydyloseryna wykazuje właściwości nootropowe, gdyż wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego w zakresie takich zdolności jak pamięć, kojarzenie czy przetwarzanie informacji. Udowodniono, że fosfatydyloseryna jest w stanie zwiększyć wydzielanie neuroprzekaźników: dopaminy, acetylocholiny i noadrenaliny, a także podwyższać stężenie glukozy w mózgu. Wpływa to korzystnie na wyższe czynności centralnego układu nerwowego: percepcja, pamięć i kojarzenie. Uzyskuje się ją obecnie najczęściej z lecytyny sojowej.

 

7. Hupercyna A

Hupercyna A jest alkaloidem pochodzenia roślinnego, wyizolowanym z chińskiego widłaka goździstego (Huperzia serrata). Wykorzystywana była właśnie w Chinach w tamtejszej tradycyjnej medycynie. Obecnie sklasifikowana jest jako środek nootropowy, którego przyjmowanie skutkuje poprawą zdolności poznawczych, pamięci, a także pomaga utrzymać mózg w odpowiedniej kondycji. Udowodniono równierz, że stosowanie hupercyny A pomaga chronić neurony przed uszkodzeniami. Hupercyna jest inhibitorem acetylocholinoesterazy, pomagając wyciągnąć acetylicholinę z neuronów i zapobiec jej rozkładowi. Środek ten czuć już po 15min od zażycia.

 

8. Bacopa Monnieri

Zwana też Brahmi, pochodzi z podmokłych terenów we wschodniej i południowo-wschodniej Azji. O znaczeniu leczniczych właściwości bakopy drobnolistnej może świadczyć fakt, iż w Indiach nazwana została Brahmi, na cześć Brahmy, jednego z głównych bogów religii hinduistycznej. Tradycyjnie Bacopa używana jest jako środek uspokajający i przeciwlękowy. Jako adaptogen działa na organizm ułatwiając przystosowanie się do niekorzystnych warunków środowiskowych oraz poprawia pamięć, skupienie i funkcje poznawcze. Za główną grupę substancji czynnych uważa się należące do saponin stereidowych bakozydy A i B.

 

9. Acetylo-L-karnityna

W skrócie ALCAR jest aminokwasem występujący naturalnie w tkankach zwierzęcych, gdzie wytwarzana jest z lizyny i metioniny. Zaliczana jest to grupy pseudowitamin, wykazuje działanie nootropowe, wpływając na syntezę acetylocholiny. Liczne badania wykazały, że może ona korzystnie wpływać na pamięć oraz procesy uczenia się. Czterdziestodniowa suplementacja ALCAR w dawce 1500 mg dziennie przyniosła znaczącą poprawę zdolności poznawczych, nie powodując żadnych efektów ubocznych.

 

10. L-teanina

Jest związkiem chemicznym z grupy aminokwasów niebiałkowych, pochodną kwasu L-glutaminowego. Odkryta została przez japońskich badaczy, jako jeden ze składników herbaty chińskiej w 1949 roku. Występuje głównie w zielonej herbacie produkowanej z liści herbaty chińskiej. Wytwarzana jest w korzeniach rośliny, skąd transportowana jest do liści, stanowiąc do 3% suchej masy i ok 50% aminokwasów. L-teanina klasyfikowana jest jako substancja nootropowa, wpływając na aktywność mózgu oraz na gospodarkę neuroprzekaźnikową. Może poprawić funkcje poznawcze poprzez zwiększenie takich neuroprzekaźników jak dopamina, serotonina, GABA czy glicyna.



Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2018
pixel