Odżywki białkowe - działanie, rodzaje, wybór
Przeglądając ofertę sklepów z suplementami diety w kategorii odżywek białkowych na pewno masz ból głowy ze względu na ich różnorodność. Zadania nie ułatwiają tajemnicze skróty: WPI, WPC, WPH. Co one oznaczają ? Jaka jest między nimi różnica ? Którą wybrać ? Poniżej postaramy Ci się to jak najprościej przedstawić, abyś przy kolejnym wyborze nie czuł się zagubiony.
Czym są odżywki białkowe ?
Odżywki białkowe, które możesz spotkać w sklepach z suplementami diety nie są niczym innym jak produktem ubocznym, który powstaje podczas wytwarzania sera, nazywamy go serwatką. Aby powstało białko serwatkowe w formie jaką oferują producenci suplementów, należy podać serwatkę różnym procesom fizycznym. W ten sposób powstaje standardowy koncentrat białka serwatki (WPC-80). Produkt taki zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy (L-Leucyna, L-Izoleucyna, L-Walina) potrzebne do prawidłowej regeneracji oraz budowy masy mięśniowej. Białko obok węglowodanów i tłuszczy jest podstawowym składnikiem odżywczym. Pełni funkcje: budulcowe, energetyczne oraz reguluje przemiany metaboliczne w organizmie.
Dla kogo jest odżywka białkowa i kiedy ?
Białko serwatkowe zalecane jest osobom o szeroko pojętej zwiększonej aktywności fizycznej, osobom z niedowagą, z nadwagą oraz ze źle zbilansowaną dietą. Odżywkę białkową najlepiej stosować: bezpośrednio po treningu, bezpośrednio przed snem oraz w sytuacji kiedy nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości białka w ciągu dnia. Odżywki białkowe można używać na różne sposoby: jako shake, dodatek do ciast, deserów czy omletów.
Jakie są rodzaję odżywek białkowych ?
-
Koncentrat białka serwatkowego (WPC): zawartość białka ok 80%. Resztę stanowią węglowodany i tłuszcze. Im ich wyższa zawartość w produkcie tym większa kaloryczności produktu, jednak ich obecność sprawi, że dana odżywka będzie mieć lepszy smak.
-
Izolat białka serwatkowego (WPI): zawartość białka ok 90%. Powstaje w wyniku mikrofiltracji, dzięki temu zyskujemy zdecydowanie większą ilość aminokwasów egzogennych na 100g produktu. Izolat charakteryzuję się jeszcze świetną rozpuszczalnością, doskonałą wchłanialnością oraz lekkostrawnością.
-
Hydrolizat białka serwatkowego (WPH): posiada najlepszy profil aminokwasów oraz najwyższą zawartość białka sięgającą nawet do 95%. Powstaje w wyniku poddania koncentratu lub izolatu działania enzymu proteolitycznego. W swoim składnie nie ma praktycznie tłuszczu ani węglowodanów oraz błyskawicznie wchłania się do organizmu.
-
Kazeina micelarna: to białko pochodzenia mlecznego, występuję obficie w nabiale. Największą różnicą między nią, a pozostałymi rodzajami jest to czas trawienia. Kazeina trawi się nawet do 8 h, przez co jest najczęściej stosowana przed snem aby dostarczać aminokwasy systematycznie, przez całą noc.
-
Białko sojowe: zawartość białka ok. 80%. Produkowane jest z soi, zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne. Zdobywa coraz większą popularność za względu na mody żywieniowe wykluczające produktu pochodzenia zwierzęcego.
Jaką odżywkę białkową wybrać ?
Niezależnie od celu najlepiej wybrać odzywkę białkową opartą o serwatkę, charakteryzuję się ona lepszym składem aminokwasowym, a dodatkowo nie zawiera substancji które mogą negatywnie wpływać na hormony płciowe (np. Białka sojowe). Jeśli jesteśmy na etapie redukcji i liczy się dla nas każda kaloria wybrałbym izolat bądź hydrolizat, które zawierają śladowe ilości tłuszczów i węglowodanów oraz szybko się wchłaniają. Natomiast w okresie budowania masy mięśniowej, gdzie nie musimy skrupulatnie liczyć kalorii postawiłbym na koncentrat. Wybór ten podbiera również cena tych produktów.