Różne formy kreatyny

2021-03-04
Różne formy kreatyny

Na rynku dostępnych jest wiele różnych form kreatyny. Jaką pełni funkcje? Sprawdźmy sobię kilka z nich, by wiedzieć jakie mają właściwości:

 

 • Monohydrat Kreatyny – Jest to najbardziej popularna forma kreatyny. Wiele osób zaczynających przygodę z treningami i budowaniem masy mięsniowej zaczyna właśnie od monohydratu. Wyróżnia się ona wysoką przyswajalnością, zwiększeniem wytrzymałości siłowej, przyśpieszeniem przyrostu beztłuszczowej masy. Wykazuje również działanie anaboliczne i antykataboliczne

   

 • Jabłczan Kreatyny – TCM (Tri Creatine Malate) jest to związek chemiczny wytworzony z monohydratu kreatyny oraz kwasu jabłkowego. Głównym działaniem Jabłczanu jest zwiększanie zapasów fosfokreatyny w naszych mięśniach, co prowadzi do szbszego odbudowywania podstawowych jednostek energetycznych ATP. Pomaga również w zwiększeniu zdolności do gromadzenia glikogenu w mięśniach.

   

 • Kre-Alkalyn – (buforowany monohydrat kreatyny) jest to opatentowana forma kreatyny, która opracowana została w celu zminimalizowania ryzyka przemiany kreatyny w kreatyninę (nie aktywna postać kreatyny). Posiada ona podobne właściwości co zwykły monohydrat kreatyny (przyśpieszenie przyrostu masy, zwiększenie wytrzymałości siłowej, działanie anaboliczne i antykataboliczne), lecz związek ten nie zatrzymuje wody w organiźmie i nie wpływa na problemy ze strony układu pokarmowego

   

 • Orotan Kreatyny – uznawana jest za jedną z najmocniejszych i zaawansowanych form kreatyn. Orotan adresowany jest przede wszystkim do osób aktywnych fizycznie, zwłaszcza kulturystów i trenujących zawodowo. Główne funkcje to zwiększenie rozmiarów tkanki mięsniowej, przyśpieszenie regeneracji potreningowej, podniesienie energii podczas treningu. Ważną cechą tego preparatu jest możliwość wiązania wody (optymalne nawodnienie organizmu), dzięki czemu można zwiększyć intensywność i długość trwania treningu.

   

 • Stack Kreatynowy – Wielu producentów poleca również mieszanki różnych kreatyn. Stack kreatynowy to kompleks kilku różnych form kreatyny, który często wzbogacony jest o substancje wspomagające transport kreatyny do mieśni, witaminy i minerały, węglowodany.

 

 

pixel