Suplementy poprawiające jakość snu

2018-07-26
Suplementy poprawiające jakość snu

Wysoka jakość snu jest podstawą dobrego zdrowia i sapomoczucia. Aspekt ten jest przez wiele osób niestety zaniedbywany z czego biorą się późniejsze problemy zaczynając od ciągłego zmęczenia, pogorszonego samopoczucia, trudnościamy z koncentracją, a kończąc nad kwestiami natury czysto zdrowotnej jak pogorszenie parametrów, takich jak ciśnienie krwi czy tętno.

A zatem co zrobić by lepiej się wysypiać ?

Odpowiedź nie będzie tu niczym odkrywczym. Zadbaj o to, aby pomieszczenie w którym śpisz było przyciemnione, chłodne oraz wywietrzone. Punktem wyjściowym będzie również ustalenie odpowiedniego czasu snu. Najlepiej 7-8 godzin, pomiędzy 22:00 a 6:00. Unikaj ekspozycji na światło niebieskie ok. 2 godziny przed snem. Ekran telefonu lub komputera zamień na lekturę.

Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że nie każdy ma możliwości dostosowania się do powyższych zaleceń. Biorąc pod uwagę natłok spraw i walkę z codziennym stresem, jakość i długość snu może zostać zaburzona co na dłuższą metę może doprowadzić do skutków o których była mowa na początku.

Z pomocą jako dodatkowe wsparcie mogą przyjść nam duplementy diety:

 

  • Melatonina to hormon produkowany przez szyszynkę, czyli gruczoł dokrewny znajdujący się w centralnej części mózgu. Jest wytwarzana po zapadnięciu ciemności.Powstaje z aminokwasu - tryptofanu znajdującego się w produktach zbożowych i żółtym serze. Jej poziom wzrasta po zmroku, pozwalając człowiekowi zasnąć, najwyższe stężenie osiąga pomiędzy 2 a 3 w nocy, by obniżyć się w godzinach porannych. Zapewnienie właściwego zaciemnienia w sypialni przyczynia się do zwiększonego wydzielania, zatem warto pozbyć się nawet najmniejszych źródeł światła i wybrać ciemne rolety. Melatonina wpływa na skrócenie czasu zasypiania, zwiększa całkowity czas snu oraz poprawia jego jakość.

  • GABA (Kwas Gamma-Aminomasłowy) usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego. GABA jest aminokwasem, który pełni rolę głównego neuroprzekaźnika o działaniu hamującym w całym układzie nerwowym. Jest polecany wszystkim osobom, które mają problem z zasypianiem, są w okresie intensywnych treningów, bądź są obciążone znacznym wysiłkiem umysłowym. Opisywany neuroprzekaźnik pozytywnie wpływa na nastrój, poprawia nocną regenerację organizmu i zwiększa produkcję hormonu wzrostu w przysadce mózgowej.

  • 5 HTP to naturalny związek, który jest wytwarzany przez organizm. Twoje ciało używa 5-HTP w celu uzyskania zarówno serotoniny, jak i melatoniny. Te ważne hormony są odpowiedzialne za utrzymanie dobrego nastroju i zdrowego snu. Ludzie korzystają z niego ze względu na bardzo wiele korzyści, które oferuje. Obejmują one wspieranie zdrowego nastroju, utrzymanie prawidłowych wzorców snu oraz zmniejszenie apetytu.

  • ZMA to suplement powstały z połączenia cynku, magnezu i witaminy B6. Synergia tych 3 składników sprawdza się genialnie podczas problemów ze snem. Magnez i cynk są pierwiastkami, które pomagają rozluźnić mięśnie i zapaść w głębszy sen. ZMA pomaga również utrzymać właściwy poziom testosteronu, insuliny i hormonu wzrostu.

  • Ashwagandha pomocne narzędzie w radzeniu sobie ze stresem, zmniejsza poziom kortyzolu, pomaga w relaksacji i odprężeniu, obniża uczucie niepokoju, które często stanowi przyczynę problemów z zasypianiem. Wpływa na wyciszenie układu nerwowego, ułatwia zasypianie, nie wywołuje problemu z wybudzaniem następnego dnia rano.

  • L-teanina jest to aminokwas znajdujący się w zielonej herbacie, niestety jednak w bardzo małych ilościach. Pobudza emitowanie mózgowych fal alfa odpowiedzialnych za uczucia spokoju, relaksu i poprawę pamięci. Dostarczanie tej substancji przyczyni się do wyciszenia organizmu, zwiększenia uczucia spokoju, stabilizacji poziomu stresu i eliminacji zmęczenia z nim związanego. Co prawda nie wpływa ona bezpośrednio na sen, ale pozwala się wyciszyć, a to z pewnością ułatwia zasypianie.Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
pixel